Центар за КОВИД19 мере је отворен као подршка привреди у циљу поступања у складу са Наредбом о радном времену, коју доноси министра здравља током трајања епидемије вируса Ковид19
Погледајте које су противепидемиолошке мере тренутно на снази:
Најновија наредба - 09.04.2021.Питање у вези са спровођењем противепидемиолошких мера постављате попуњавањем доње веб форме.
Слањем попуњене форме ДАЈЕТЕ САГЛАСНОСТ ДА СЕ ВАШЕ ПИТАЊЕ И ОДГОВОР НА ЊЕГА ОБЈАВЕ НА НАШЕМ ВЕБ САЈТУ.
Ваши лични подаци неће бити објављени, нити уступљени трећем лицу.
Поставите питање у вези са спровођењем противепидемиолошких мера

У вези за Вашим питањем око примене одредаба Уредбе о мерама за спречавање и сузбијање заразне болести COVID-19 („Службени гласник РС", бр. 151/20, 152/20, 153/20, 156/20, 158/20, 1/21, 17/21, 19/21 и 22/21) и Наредбе о радном времену за време неповољне епидемиолошке ситуације током трајања заразне болести COVID-19 ("Службени гласник РС", бр. 22/21, 23/21 и 25/21), а које се односе на ограничење радног времена истичемо следеће: У складу са тачком 1, став 1, подтачком 1) Наредбе, неће радити објекти у којима се обављају делатности: 1) пружања услугa у области угоститељства, које обухватају продају хране и пића (ресторани, кафићи, барови, клубови, сплавови,и сл.); Док је ставом 2. тачка 1а, подтачка 4) Наредбе прописано да у периоду од 22. марта 2021. године од 06.00 часова док налаже епидемилошка ситуације, сваког дана у радном времену од 06.00 до 20.00 часова могу радити у објектима у којима се обављају делатности приређивања посебних и класичних игара на срећу (кладионице, играонице и сл.) Дакле, наведени објекти могу да раде без послуживања хране и пића, уз строго поштовање епидемиолошких мера. Овом приликом наглашавамо да, ''ограничење радног времена'' представља медицинску, превентивну и епидемиолошку меру, а не казнену меру забране рада и у том смислу, АКЦЕНАТ ОГРАНИЧЕЊА ЈЕ ОГРАНИЧЕЊЕ КОНТАКАТА ИЗМЕЂУ ЉУДИ, ТАКО ДА СЕ СПРЕЧИ ШИРЕЊЕ ЗАРАЗЕ. У том смислу Вас обавештавамо да СТРОГО МОРАТЕ ВОДТИ РАЧУНА О БРОЈУ ЗАПОСЛЕНИХ И КУПАЦА КОЈИ ИСТОВРЕМЕНО РАДЕ И БОРАВЕ У ВАШИМ ПРОДАЈНИМ ОБЈЕКТИМА.
Одговорио
Правни тим
Поштовани, у вези за Вашим питањем око примене одредаба Уредбе о мерама за спречавање и сузбијање заразне болести COVID-19 („Службени гласник РС", бр. 151/20, 152/20, 153/20, 156/20, 158/20, 1/21, 17/21, 19/21 и 22/21) и Наредбе о радном времену за време неповољне епидемиолошке ситуације током трајања заразне болести COVID-19 ("Службени гласник РС", бр. 22/21, 23/21 и 25/21), а које се односе на ограничење радног времена истичемо следеће. Ако послујете у оквиру Тржжног центра, а имате улаз у пословни простор / продавницу са јавне површине / улице, онда МОЖЕТЕ ДА РАДИТЕ. У складу са тачком 1, став 2, подтачком 1 Наредбе, могу да раде: 1. апотеке (укључујући пољопривредне апотеке), трговинске и друге радње и продајна места на којима се врши продаја прехрамбених производа, продавница хране за животиње (пет шопови, и др.), које продају обављају у трговинским центрима и за које управљач може обезбедити посебне коридоре за приступ или у које се не улази са спољне стране или непосредно са јавне површине, 2. све трговинске радње, сервиси, салони и сл. који се налазе у склопу Тржног центра, али у који се улази са спољне стране непосредно са јавне површине могу да раде. Значи сви који су саставни део Тржног центра, а улаз имају са спољне стране односно са јавне површине могу да раде, док унутар Тржног центра могу да раде само апотеке, продавнице прехрамбене робе и продавнице хране за животиње ( пет шопови) за које је управљач обезбедио посебне коридоре за приступ. Такође, школе страних језика који раде у склопу Тржних центара, могу да раде. Напомињемо: у свим објектима којима је дозвољен рад правно лице или предузетник мора обезбедити да растојање између свих присутних лица буде такво да на сваких 9 метара квадратних може боравити само једно лице- у укупан број лица се рачунају сва лица која су присутна, и запослени и примаоци услуга. Овом приликом наглашавамо да, ''ограничење радног времена'' представља медицинску, превентивну и епидемиолошку меру, а не казнену меру забране рада и у том смислу, АКЦЕНАТ ОГРАНИЧЕЊА ЈЕ ОГРАНИЧЕЊЕ КОНТАКАТА ИЗМЕЂУ ЉУДИ, ТАКО ДА СЕ СПРЕЧИ ШИРЕЊЕ ЗАРАЗЕ. У том смислу Вас обавештавамо да СТРОГО МОРАТЕ ВОДТИ РАЧУНА О БРОЈУ ЗАПОСЛЕНИХ И КУПАЦА КОЈИ ИСТОВРЕМЕНО РАДЕ И БОРАВЕ У ВАШИМ ПРОДАЈНИМ ОБЈЕКТИМА. Од 22. марта 2021.године биће појачан инспекцијски надзор поштовања управо поштовања дозвољеног простора по особи унутар објекта, као и постојања ковид редара у датом објекту. Влада Републике Србије и овим путем још једном позива на поштовање свих санитарно - епидемиолошких мера и апелује на личну одговорност свих грађана, предузетника и привредника. Све санитарно – епидемиолошке мере уводе се ради заштите здравља становништва и свођења социјалних контаката на минимум, али до коначне победе над пандемијом потребан је допринос свих појединаца у друштву. Вакцинација против заразне болести Covid-19 одвијаће се без прекида по унапред утврђеном плану и у наредним данима.
Одговорио
Правни тим
Поштована/ни, У складу са Наредбом о радном времену за време неповољне епидемиолошке ситуације током трајања заразне болести Covid-19 (Сл. гласник РС бр. 22/21, 23/21, 25/21 ), Ваша радња / делатност може да ради, уколико обезбедите све неопходне услове, заштиту и мере. У прилогу Вам достављамо текст нове Наредбе која је на снази од 22.марта 2021.године, од 06.00 часова и тумачење и образложење Наредбе. Овом приликом наглашавамо да је основна сврха и акценат Наредбе ОГРАНИЧЕЊЕ КОНТАКАТА ИЗМЕЂУ ВЕЋЕГ ЉУДИ, ТАКО ДА СЕ СПРЕЧИ ШИРЕЊЕ ЗАРАЗЕ. У том смислу Вас обавештавамо да СТРОГО МОРАТЕ ВОДИТИ РАЧУНА О ЕПИДЕМИОЛОШКО САНИТАРНИМ МЕРАМА У РАДНОМ ПРОСТОРУ И БРОЈА ЉУДИ КОЈИ БОРАВИУ ИСТОМ. Од 22. марта 2021.године биће појачан инспекцијски надзор поштовања управо поштовања дозвољеног простора по особи унутар објекта, као и постојања ковид редара у датом објекту. Влада Републике Србије и овим путем још једном позива на поштовање свих санитарно - епидемиолошких мера и апелује на личну одговорност свих грађана, предузетника и привредника. Све санитарно – епидемиолошке мере уводе се ради заштите здравља становништва и свођења социјалних контаката на минимум, али до коначне победе над пандемијом потребан је допринос свих појединаца у друштву. Вакцинација против заразне болести Covid-19 одвијаће се без прекида по унапред утврђеном плану и у наредним данима.
Одговорио
Правни тим
У складу са Наредбом о радном времену за време неповољне епидемиолошке ситуације током трајања заразне болести Covid-19 (Сл. гласник РС бр. 22/21, 23/21, 25/21 ), Ваша радња / делатност не може да ради, уколико не обезбедите по 9 метара квадратних за сваку присутну особу - лице у просторији (оредавачи, деца, ....) На овој страници погледајте текст нове Наредбе која је на снази од 22.марта 2021.године, од 06.00 часова и тумачење и образложење Наредбе. Овом приликом наглашавамо да је основна сврха и акценат Наредбе ОГРАНИЧЕЊЕ КОНТАКАТА ИЗМЕЂУ ВЕЋЕГ ЉУДИ, ТАКО ДА СЕ СПРЕЧИ ШИРЕЊЕ ЗАРАЗЕ. У том смислу Вас обавештавамо да СТРОГО МОРАТЕ ВОДТИ РАЧУНА О ЕПИДЕМИОЛОШКО САНИТАРНИМ МЕРАМА У РАДНОМ ПРОСТОРУ И БРОЈА ЉУДИ КОЈИ БОРАВИ У ИСТОМ. Од 22. марта 2021.године биће појачан инспекцијски надзор поштовања управо поштовања дозвољеног простора по особи унутар објекта, као и постојања ковид редара у датом објекту. Влада Републике Србије и овим путем још једном позива на поштовање свих санитарно - епидемиолошких мера и апелује на личну одговорност свих грађана, предузетника и привредника. Све санитарно – епидемиолошке мере уводе се ради заштите здравља становништва и свођења социјалних контаката на минимум, али до коначне победе над пандемијом потребан је допринос свих појединаца у друштву. Вакцинација против заразне болести Covid-19 одвијаће се без прекида по унапред утврђеном плану и у наредним данима.
Одговорио
Правни тим
Поштовани, у вези за Вашим питањем око примене одредаба Уредбе о мерама за спречавање и сузбијање заразне болести COVID-19 („Службени гласник РС", бр. 151/20, 152/20, 153/20, 156/20, 158/20, 1/21, 17/21, 19/21 и 22/21) и Наредбе о радном времену за време неповољне епидемиолошке ситуације током трајања заразне болести COVID-19 ("Службени гласник РС", бр. 22/21, 23/21 и 25/21), а које се односе на ограничење радног времена истичемо следеће. У складу са тачком 1, став 2, подтачком 1 Наредбе, могу да раде: 1. апотеке (укључујући пољопривредне апотеке), трговинске и друге радње и продајна места на којима се врши продаја прехрамбених производа, продавница хране за животиње (пет шопови, и др.), које продају обављају у трговинским центрима и за које управљач може обезбедити посебне коридоре за приступ или у које се не улази са спољне стране или непосредно са јавне површине, 2. све трговинске радње, сервиси, салони и сл. који се налазе у склопу Тржног центра, али у који се улази са спољне стране непосредно са јавне површине могу да раде. Значи сви који су саставни део Тржног центра, а улаз имају са спољне стране односно са јавне површине могу да раде, док унутар Тржног центра могу да раде само апотеке, продавнице прехрамбене робе и продавнице хране за животиње ( пет шопови) за које је управљач обезбедио посебне коридоре за приступ. Такође, школе страних језика који раде у склопу Тржних центара, могу да раде. Напомињемо: у свим објектима којима је дозвољен рад правно лице или предузетник мора обезбедити да растојање између свих присутних лица буде такво да на сваких 9 метара квадратних може боравити само једно лице- у укупан број лица се рачунају сва лица која су присутна, и запослени и примаоци услуга. Овом приликом наглашавамо да, ''ограничење радног времена'' представља медицинску, превентивну и епидемиолошку меру, а не казнену меру забране рада и у том смислу, АКЦЕНАТ ОГРАНИЧЕЊА ЈЕ ОГРАНИЧЕЊЕ КОНТАКАТА ИЗМЕЂУ ЉУДИ, ТАКО ДА СЕ СПРЕЧИ ШИРЕЊЕ ЗАРАЗЕ. У том смислу Вас обавештавамо да СТРОГО МОРАТЕ ВОДТИ РАЧУНА О БРОЈУ ЗАПОСЛЕНИХ И КУПАЦА КОЈИ ИСТОВРЕМЕНО РАДЕ И БОРАВЕ У ВАШИМ ПРОДАЈНИМ ОБЈЕКТИМА.
Одговорио
Правни тим